Ostatnio dodane

Gitary, które zawsze stroją

2012-06-22

Światowa nowość, w postaci gitar z systemem Evertune, pojawiła się również w Salonie Muzycznym. Mowa o gitarach marki VGS, które jako jedyne mogą być zaopatrywane w ten szczególny rodzaj mostka.


Na czym polega jego tajemnica? Na wstepie należy zaznaczyć, że mostek jest w pełni mechaniczny. Nie jest to więc cyfrowa konstrukcja, podobna chociażby do Gibson Robot (który ostatecznie nie zdobył aż takiej popularności). Tymczasem jak dowiedzieliśmy się z firmy GEWA, dystrybutora gitar marki VGS, Europa wręcz oszalała na punkcie tych gitar. Popyt był tak duży, że wiele sklepów musiało miesiącami wyczekiwac na to, by taka gitara mogła się w nim znaleźć.


Zasada funkcjonowania mostka to czysta fizyka. Zestaw sprężyn, ukryty pod spodnią płytką gitary, reaguje na stopień naprężenia strun, nie pozwalając gitarze się rozstroić. Aby instrument mógł działać właściwie, niezbędne jest jego odpowiednie ustawienie. Polega ono między innymi na znalezieniu tzw punktu krytycznego, gdy podczas kręcenia kluczem nagle dźwięk zacznie się podwyższać. Dzięki temu zabiegowi mozliwe jest wyregulowanie gitary w taki sposób, by reagowała na podciągnięcia struny lub też nie. Na szczęście do gitar dołączona jest informacja o tym, jak regulowac instrument.


Sam mostek ma spore gabaryty. Potwierdzone są informacje o tym, że Slash musiał mocno wyfrezować jednego ze swoich Gibsonów, by cały mechanizm mógł się tam zmieścić. Na jego zamontowanie zdecydowali się również John 5, Joe Satriani czy Tony Denander (który jest zresztą endorserem gitar VGS).


Zainteresowane osoby zapraszamy do zapoznania się z instrumentami dostępnymi w naszym sklepie muzycznym. Gwarantujemy, że po zdjęciu z haka gitara będzie nastrojona idealnie.


© Elektro-Sprzęt | Salon Muzyczny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści i zdjęć zabronione.
Wykonanie: sakowww.com